Skip to content

Historia pojazdu po VIN

Sprawdź za darmo czy auto, które chcesz kupić - miało jakąś szkodę

Za darmo przeszukam największą bazę szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA. Otrzymasz informację, czy została odnotowana jakaś szkoda. Zapłacisz tylko wtedy, gdy zechcesz zobaczyć szczegółowe informacje o szkodach.

jak dbać o baterię w samochodzie elektrycznym

Jak dbać o baterię w samochodzie elektrycznym?

Bateria w samochodzie elektrycznym to najważniejsza i najdroższa część samochodu BEV. Dlatego też jeśli chcesz kupić nowe lub używane auto elektryczne, musisz po pierwsze sprawdzić je dokładnie przed zakupem (wykorzystując płatne i darmowe sprawdzenie samochodu po VIN), a po zakupie musisz koniecznie dbać o baterię trakcyjną auta. Jak chronić baterię w samochodzie elektrycznym przed uszkodzeniem?

Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?

Koszt wymiany baterii w samochodzie elektrycznym jest bardzo wysoki. Jest on zależny od kilku czynników. To technologia, w jakiej bateria została wykonana (np. litowo – jonowa, litowo – polimerowa, litowo – żelazowo – fosforanowa), pojemność baterii w kWh, producent baterii, producent auta, a także popularność samochodu na rynku. Do mniej popularnych aut baterie mogą być bardzo drogie. Dodatkowo wymiana baterii wymaga specjalistycznego serwisu, który też jest drogi. Jeśli chcesz jeździć samochodem elektrycznym, opłaca Ci się dbać o baterię w aucie.
Nowa bateria do samochodu elektrycznego może kosztować od 20 do ponad 120 tys. złotych, wraz z wymianą (zależnie od wymienionych wcześniej czynników).

Teoretycznie, bateria jest objęta 8-letnią gwarancją albo gwarancją liczoną od przebiegu auta. Jeśli kupisz kilkuletnie używane auto elektryczne, możesz jeszcze kupić samochód z baterią na gwarancji. Ale jeśli auto zostało zalane w powodzi, uszkodzone w wypadku albo nie było odpowiednio serwisowane – Twoja gwarancja nie zda się na nic.

Jak dbać o baterię trakcyjną w samochodzie elektrycznym?

Dbaj o układ chłodzenia i ogrzewania baterii. Producent samochodu podaje interwał wymiany płynu chłodniczego/grzejnego, jak również specyfikację obojętnego elektrycznie płynu chłodzącego. Niesprawny układ chłodzenia / ogrzewania może doprowadzić baterię do uszkodzenia.

Konserwuj podwozie samochodu elektrycznego. Korozja płyty podłogowej może być przyczyną uszkodzenia baterii.

Ładuj baterię do maksymalnie 80 procent pojemności. Przeładowanie baterii nie powinno być możliwe, bo wiele współczesnych aut ma specjalne oprogramowanie, które zapobiega przeładowaniu powyżej 80 procent pojemności. Jednak w starszych autach może nie być takiego systemu.

Nie pozwalaj baterii na rozładowanie poniżej 20 procent pojemności. Nie pozwalaj na całkowite rozładowanie baterii. Może do tego dojść w trakcie długich okresów bezczynności.

Ważne! Utrzymuj baterię w stanie naładowania od 20 do 80 procent.

Nie korzystaj z szybkich ładowarek. Lepiej ładować baterię z domowego wallboxa albo ze zwykłego gniazdka 230 V. Teoretycznie producenci samochodów twierdzą, że stosowanie szybkich ładowarek nie sprawia, że baterie ulegną szybszej degradacji. Jednak wiele testów (w tym prowadzonych przez portal Geotab w USA) udowodniło, że częste stosowanie szybkich ładowarek przyspieszyło degradację baterii w samochodzie elektrycznym. Dlaczego tak się dzieje? Szybkie ładowanie generuje znacznie więcej ciepła, co obciąża układ chłodzenia i przyspiesza degradację baterii.

Jeśli możesz, chroń samochód przed długotrwałym oddziaływaniem na niego bardzo wysokich temperatur latem i bardzo niskich zimą. Wysokie i bardzo niskie temperatury przyspieszają degradację.

Jeśli długo nie będziesz korzystać z auta, np. przez miesiąc, doładuj baterię do poziomu 50 – 75 procent. Chroń auto przed mrozem i przed upałem.

Regularnie pobieraj aktualizacje oprogramowania zarządzającego energią w Twoim samochodzie elektrycznym.

Samochód elektryczny nie lubi agresywnej jazdy. Wysoki pobór energii podczas agresywnej jazdy z dużą prędkością mocno obciąża baterię i przyspiesza jej zużycie.

jak dbać o baterie w samochodzie elektrycznym
Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz), CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Jeśli chcesz kupić auto elektryczne – dobrze sprawdź je przed zakupem

Wprowadzanie przepisów ekologicznych, mających zniechęcić klientów do zakupu aut spalinowych sprawiło, że zainteresowanie używanymi autami elektrycznymi wzrosło. Nie dorównuje ono do rynku używanych aut spalinowych, ale w ofertach sprzedawców co chwilę pojawiają się nowe oferty sprzedaży. Używane auta elektryczne to pojazdy krajowe (najpewniejsze), sprowadzane z Europy Zachodniej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich (głównie Tesle i pojazdy chińskie), z Chin, a także z USA (nie tylko Tesle, także elektryczne Fordy i marki europejskie oraz koreańskie).

Nieuczciwi handlarze także wiedzą, że coraz częściej mogą znaleźć klienta na auto elektryczne. Na przykład kogoś, kto mieszka w dużym mieście, gdzie zostanie wprowadzone SCT. Albo po prostu kogoś, kto kocha elektryczną motoryzację lub jest wielbicielem ekologii (która w przypadku aut elektrycznych jest dość mocno dyskusyjna).

Nieuczciwi sprzedawcy mogą sprowadzać używane auta elektryczne, które są bardzo mocno zużyte. To samochody, które pracowały jako taksówki (także w ramach tzw. aplikacji, jak np. Bolt czy Uber), auta przedstawicieli handlowych, dostawczaki w miastach, jak również pojazdy, które służyły w systemach car sharing (wynajmu pojazdów na minuty).

Nieuczciwi sprzedawcy mogą importować elektryczne auta po powodzi (np. z Dubaju), które kupią bardzo tanio, a które tak naprawdę nadają się na złom.

Nieuczciwy sprzedawca może wystawić ofertę sprzedaży swojego używanego auta elektrycznego, kiedy zobaczy, że psuje się w nim bateria, silnik albo drogie LED- owe reflektory.

Używanego auta elektrycznego może też chcieć się pozbyć ktoś, kto bardzo mocno się nim rozczarował. Ale to akurat dobra sytuacja dla kupującego.

W każdym razie – sprawdź dokładnie auto przed zakupem. Oto najlepszy przepis.

jak dbać o baterie w samochodzie elektrycznym
Syced, CC0, via Wikimedia Commons

Jak sprawdzić używane auto elektryczne przed zakupem?

Przejrzyj ogłoszenia, wybierz auta, które Cię interesują. Zapisz ogłoszenia. Zapisz numeru VIN samochodów. Możesz też skorzystać z naszego nowego narzędzia, czyli specjalnej wtyczki do wyszukiwarki. O tym już wkrótce. Numer VIN powinien znajdować się w treści ogłoszenia. Czasami trzeba o niego poprosić sprzedawcę we wiadomości. Jeśli sprzedawca nie chce udostępnić numeru VIN – zrezygnuj z zakupu.

Na początek – darmowa historia auta po VIN na HistoriaSzkod.pl. Sprawdż każde auto po VIN za darmo. Dzięki temu dowiesz się (całkowicie za darmo), które z aut ma zapisane szkody. Co to oznacza? To znaczy, że auto jest po wypadku, po zalaniu, po kradzieży… Zrezygnuj.

Wybierz to auto, które nie ma zapisanych szkód. Znalazłeś je? Wykup płatną historię auta po VIN na HistoriaSzkod.pl. Sprawdzenie auta po VIN w naszym serwisie jest bardzo opłacalne, bo dostaniesz dokładny raportu, z którego dowiesz się wielu interesujących informacji o samochodzie. Ponadto zweryfikujesz przebieg interesującego Cię auta.

Ostatni punkt – sprawdzenie auta przed zakupem przez ekspertów Motocontroler. Zamawiasz usługę sprawdzenia auta przed zakupem na stronie Motocontroler, podajesz dane auta, a ekspert jedzie na miejsce, w dowolnej części kraju i sprawdza. Po zakończonym badaniu otrzymasz kompleksowy raport, który przedstawi Ci stan techniczny auta krok po kroku. Do raportu dołączona będzie osobista opinia eksperta, a także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej.

W ten sposób dowiesz się wszystkiego o interesującym Cię samochodzie i podejmiesz decyzję, czy warto kupić dane auto. Bez ryzyka, bez przykrych niespodzianek.

Pamiętaj – w przypadku zakupu używanego auta elektrycznego ryzyko jest dużo większe. Auto elektryczne po wypadku, auto elektryczne po powodzi, auto elektryczne skorodowane to skrajne niebezpieczeństwo, które może skończyć się pożarem.

______________________________________________________________________________________________

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację „dla ludzi”. Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.

Dowiedz się o mnie więcej

Opinia zdjecie
Expert radzi

Kupując używany pojazd, zgodność z dokumentami jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Powiązane tematy